Теорія обмежень (Theory of Сonstraints) – це методологія визначення найважливішого обмежуючого фактору (тобто, обмеження), який перешкоджає досягненню мети, а потім системно вдосконалює це обмеження.
Як відомо, кінцева мета компаній – отримання прибутку, як у короткостроковій, так і в довгостроковій перспективі.
У теорії обмежень менеджери та команди прагнуть знайти відповіді на три основні питання, які забезпечують мету та план вирішення проблем:
- Що змінити?
- На що змінити? (для чого змінювати?)
- Як це змінити?
Сьогодні теорія обмежень (ТОС) продовжує розвиватися та вдосконалюватися.
Існує кілька потужних та унікальних інструментів для TOC. Вони забезпечують структуру, послідовність у розпізнаванні проблем та їх вирішенні, підтримуючи фокус на цілях організації.
Основні інструменти включають:
- П’ять кроків фокусування (методологія виявлення та усунення обмежень)
- Процеси мислення (інструменти для аналізу та вирішення проблем)
- Облік пропускної здатності (метод вимірювання ефективності та керування управлінськими рішеннями)
П’ять кроків фокусування, для виявлення та усунення обмежень.
1 – Визнач поточні обмеження: тут допоможуть знання про типи та характеристики обмежень. Наприклад: знайди одного працівника, який переповнений завданнями, тоді як інші – без діла.
2 – Використовуй обмеження: виріши, як найкраще використовувати обмеження без подальших вкладень. Обмеження – це не проблема, а можливість. Вдосконалюйся, використовуючи наявні ресурси.
3 – Підпорядкуй та синхронізуй все з обмеженням. Це найважливіший і найскладніший із кроків фокусування. Підпорядкування може мати соціальні наслідки, оскільки люди можуть логічно не розуміти, чому, коли вони добре працюють, їх просять зменшити темпи, і це призводить до обурення.
4 – Підніми ефективність обмеження: наприклад, покращення обладнання, збільшення кількості персоналу або додаткове навчання. Оскільки підвищення включає витрати, слід розглянути, чи виправдовує рентабельність інвестицій витрати.
5 – Повтори процес, але уникай інерції. Після вирішення одного обмеження, повтори цикл і працюй над вдосконаленням нових обмежень.
POOGI - процес постійного вдосконалення PDCA (плануй, перевіряй, дій).
Успішне впровадження теорії обмежень має ряд переваг:
- Покращення об’ємів за рахунок оптимізації обмежень
- Можливість виробляти більше продуктів
- Збільшує прибуток
- Зменшує час виконання, оптимізуючи обмеження
- Дозволяє швидше вдосконалюватися, зосереджуючи всю увагу на одній критичній точці.
Будь-яке покращення, яке не пов'язане з обмеженнями, є ілюзією.
Отже, що саме розуміється під обмеженням? Обмеження - це те, що заважає системі працювати на більш високому рівні.
Ефективним бізнес-інструментом для управління обмеженнями, з якими стикається кожен бізнес є Drum-Buffer-Rope (барабан – буфер – мотузка). DBR - це інтуїтивне рішення, здавалося б, складної проблеми.
"Барабан" — швидкість обробки вузького місця – він визначає темп, з яким повинна працювати вся система (як барабанщик у маршовій смузі, що допомагає всій групі виконувати синхронізацію)
"Мотузка" — це сигнал, який "тягне" новий предмет роботи в трубу лише тоді, коли предмет обробляється вузьким місцем.
"Буфер" – є важливим елементом у багатьох системах: стінка клітини є буфером проти зовнішнього середовища; удари в автомобілі є запобіжником проти ударів на дорозі; дві години, які ви витрачаєте в аеропорту, є запобіжником для несподіваних затримок. Будь-яка частина системи, яка потребує захисту від невизначеності, змін чи порушень у навколишньому середовищі, водночас взаємодіючи з цим середовищем, потребує певного буфера. Це означає, що «вартість» зламаної машини (або хворого працівника) на вузькому місці – це швидкість горіння для всієї компанії . Кожну хвилину втраченого часу на вузькому місці слід зараховувати як втрачену хвилину для всієї системи. Саме це і є метою буфера: захистити вузьке місце від порушень у поточному потоці робіт, вирівняти варіації та розподілити відрізки робіт точно в кількості та в темпі, необхідних для максимальної ефективності.
Теорія обмежень мала величезний вплив на діловий світ і дала чудові результати для компаній у всьому світі.
Зменшити виробничі цикли та збільшити прибуток можна, застосовуючи теорію обмежень (ToC) на своєму проекті.
Тому, тобі цікавим та корисним буде 4 годинний онлайн-воркшоп: "Теорія обмежень: побудова витягуючої системи тестування"
МЕТА НАВЧАННЯ
- Навчити учасників швидко, суттєво та стабільно покращити операційну діяльність та результати на своїх проектах
- Пояснити принципи підходу теорії обмежень, що застосовуються у проектах
- Розповісти, як можна адаптувати деякі методи теорії обмежень у існуючі проекти
- Розробити власний практичний план виявлення і покращення процесу тестування
- Отримати готову методику генерації і апробації процесу впровадження покращень