Теорія обмежень. 5 кроків фокусування

Теорія обмежень (Theory of Сonstraints) – це методологія визначення найважливішого обмежуючого фактору (тобто, обмеження), який перешкоджає досягненню мети, а потім системно вдосконалює це обмеження.

Як відомо, кінцева мета компаній – отримання прибутку, як у короткостроковій, так і в довгостроковій перспективі.

У теорії обмежень менеджери та команди прагнуть знайти відповіді на три основні питання, які забезпечують мету та план вирішення проблем:

 • Що змінити?
 • На що змінити? (для чого змінювати?)
 • Як це змінити?

Сьогодні теорія обмежень (ТОС) продовжує розвиватися та вдосконалюватися.

Існує кілька потужних та унікальних інструментів для TOC. Вони забезпечують структуру, послідовність у розпізнаванні проблем та їх вирішенні, підтримуючи фокус на цілях організації.

Основні інструменти включають:

 • П’ять кроків фокусування (методологія виявлення та усунення обмежень)
 • Процеси мислення (інструменти для аналізу та вирішення проблем)
 • Облік пропускної здатності (метод вимірювання ефективності та керування управлінськими рішеннями)

П’ять кроків фокусування, для виявлення та усунення обмежень.

1 Визнач поточні обмеження: тут допоможуть знання про типи та характеристики обмежень. Наприклад: знайди одного працівника, який переповнений завданнями, тоді як інші – без діла.

2Використовуй обмеження: виріши, як найкраще використовувати обмеження без подальших вкладень. Обмеження – це не проблема, а можливість. Вдосконалюйся, використовуючи наявні ресурси.

3Підпорядкуй та синхронізуй все з обмеженням. Це найважливіший і найскладніший із кроків фокусування. Підпорядкування може мати соціальні наслідки, оскільки люди можуть логічно не розуміти, чому, коли вони добре працюють, їх просять зменшити темпи, і це призводить до обурення.

4Підніми ефективність обмеження: наприклад, покращення обладнання, збільшення кількості персоналу або додаткове навчання. Оскільки підвищення включає витрати, слід розглянути, чи виправдовує рентабельність інвестицій витрати.

5Повтори процес, але уникай інерції. Після вирішення одного обмеження, повтори цикл і працюй над вдосконаленням нових обмежень.

POOGI - процес постійного вдосконалення PDCA (плануй, перевіряй, дій).

xEqdjkAy0qx-R9mpm--KXvvmEi_WGAO6e1Cw5oI6dIYuVDygXS0UA56BaMIdrn2swOtOI823rQ7ramyl8hojL68tsKsdI6WJwNCQwh0nqLV3RSbnux-pWbssOwcyfGtICNXP9MNj

Успішне впровадження теорії обмежень має ряд переваг:

 • Покращення об’ємів за рахунок оптимізації обмежень
 • Можливість виробляти більше продуктів
 • Збільшує прибуток
 • Зменшує час виконання, оптимізуючи обмеження
 • Дозволяє швидше вдосконалюватися, зосереджуючи всю увагу на одній критичній точці.

Будь-яке покращення, яке не пов'язане з обмеженнями, є ілюзією.

Отже, що саме розуміється під обмеженням? Обмеження - це те, що заважає системі працювати на більш високому рівні.

Ефективним бізнес-інструментом для управління обмеженнями, з якими стикається кожен бізнес є Drum-Buffer-Rope (барабан – буфер – мотузка). DBR - це інтуїтивне рішення, здавалося б, складної проблеми.

aX4c1v7ZKDcAWQglUcekNdO7w5zmGsMowXPaKRqMkaWskLxkCVIK2hD6bX0fIo7N3GWz9htErLt4G85f9QcT-PS4HkBZ95NoXyXbF_HiLL6_mVrTRMNfXmfK0kfnQCIvKKMm4Ib7

"Барабан" — швидкість обробки вузького місця – він визначає темп, з яким повинна працювати вся система (як барабанщик у маршовій смузі, що допомагає всій групі виконувати синхронізацію)

"Мотузка" — це сигнал, який "тягне" новий предмет роботи в трубу лише тоді, коли предмет обробляється вузьким місцем.

CbcF6ZuhbpRPX_SecTTiCWdJzC5Imd8u78-yaHvI32c7RZrF28Dqex0MP7b_i3PXlmWTagiRE2-ugPSEvyCZUGJYvvGNfse3po7lqCQDxym1J8dPbK1A6LsoJlZVwSklhs1JxGbl

"Буфер" – є важливим елементом у багатьох системах: стінка клітини є буфером проти зовнішнього середовища; удари в автомобілі є запобіжником проти ударів на дорозі; дві години, які ви витрачаєте в аеропорту, є запобіжником для несподіваних затримок. Будь-яка частина системи, яка потребує захисту від невизначеності, змін чи порушень у навколишньому середовищі, водночас взаємодіючи з цим середовищем, потребує певного буфера. Це означає, що «вартість» зламаної машини (або хворого працівника) на вузькому місці – це швидкість горіння для всієї компанії . Кожну хвилину втраченого часу на вузькому місці слід зараховувати як втрачену хвилину для всієї системи. Саме це і є метою буфера: захистити вузьке місце від порушень у поточному потоці робіт, вирівняти варіації та розподілити відрізки робіт точно в кількості та в темпі, необхідних для максимальної ефективності.

Fd9MDD63BOHKlxGiW0V_XG6lyj-WNAGwkTyGXyLJDUYwBBXfww_W1hE0NstQ4Y4p1dshzFghNlteaEHRI6fLPchVyNQuta8_34kEU0ACpOdN499bmTAouRvipswt21G43Gs9zgIC

Теорія обмежень мала величезний вплив на діловий світ і дала чудові результати для компаній у всьому світі.

Зменшити виробничі цикли та збільшити прибуток можна, застосовуючи теорію обмежень (ToC) на своєму проекті.

Тому, тобі цікавим та корисним буде 4 годинний онлайн-воркшоп: "Теорія обмежень: побудова витягуючої системи тестування"

МЕТА НАВЧАННЯ

 • Навчити учасників швидко, суттєво та стабільно покращити операційну діяльність та результати на своїх проектах
 • Пояснити принципи підходу теорії обмежень, що застосовуються у проектах
 • Розповісти, як можна адаптувати деякі методи теорії обмежень у існуючі проекти
 • Розробити власний практичний план виявлення і покращення процесу тестування
 • Отримати готову методику генерації і апробації процесу впровадження покращень

Джерело

Курси та події

Публікації

Відео