Що таке сертифікат ISTQB?

ISTQB — магічний набір букв для тестувальників. Усі хочу-хочу-хочу, толком не знаючи, що це є. Особливо Junior QA думають, що ISTQB сертифікат пришвидшить => їх професійне зростання => відкриє доступ на більш кращі позиції роботи у ІТ => сприятиме підвищенню зарплати, й без нього… ну, просто не обійтися!

Що таке сертифікат ISTQB?

ISTQB (International Software Testing Qualification Вoard) — міжнародна некомерційна організація, заснована у 2002 році, офіційно зареєстрована у Бельгії, займається визначенням ключових принципів розвитку сфери тестування програмного забезпечення.

Як організація ISTQB розробила власну програму тестування ISTQB® Certified Tester.

Сьогодні ця сертифікація по дефолту вважається еталонною у світі тестування.

Сертифікація ISTQB отримала світове визнання, доступна у більш ніж 100 -та країнах світу, в кожній з яких є національний і регіональні представники. Такі Member Board відповідають за якість, підтримку сертифікаційних програм та іспитів на місцях, акредитують навчальні компанії та екзаменаційні центри. В Україні це — Ukrainian Software Qualification Вoard (USQB).

Не зайвим буде зазначити, що до популяризації ISTQB сертифікату і його просування долучилися гуру світу тестування: Rex Black, Sam Kaner, Gojko Adzic, Kent Beck, Mike Cohn та інші.

Щоб розібратись, що таке ISTQB і чи потрібно його здавати - приходь на Вебінар: ISTQB Foundation level certification: To pass or not to pass?

facebook-podii_1920x1080_piks_10.300x0.png.pagespeed.ce.iklkHjktXZ.png

Навіщо потрібна сертифікація фахівця в галузі забезпечення якості програмного забезпечення?

Головна відповідь — для підтвердження, що знання відповідають певному рівню на момент проходження сертифікації (ідентично шкільному ЗНО для отримання атестату).

Наступна причина теж із розряду шкільних істин — людина, яка отримала сертифікат, в процесі підготовки має шанс ідеально систематизувати свої знання, виявити і заповнити свої слабкі місцини.

Все інше додаткове — тільки химерні можливості, які потенційно може реалізувати фахівець і компанія, в якій він працює, після отримання сертифікату ISTQB. Вау! Виявляється… Сертифікованого спеціаліста можна продавати дорожче. Тому рідко, проте чули трапляються компанії, які вимагають сертифікуватися своїх працівників. На противагу відомі роботодавці які взагалі посміюються із цього сертифікату, тому й матеріальні бонуси не є гарантованими. У доказ відомі тестери, спікери ІТ конференцій, Meetup -ів, які прекрасно процвітають і без ISTQB.

Повторимося з плюсів ISTQB міжнародне визнання сертифікації. Значить Ваш сертифікат однаково буде діючим в Україні, Африці і Америці. Причому кого цікавить момент — країна видачі сертифікату не вказується.

ISTQB сертифікація можлива на 3 -ох рівнях

1. Базовий (Foundation — CTFL)

✓Foundation Level — погляньте на гілочки спеціалізацій (ілюстрація дещо нижче), то відносно нова фішка, демонструє яким чином відбувається еволюція ISTQB до сучасних реалій виробництва програмного забезпечення.

2. Високий рівень (Advanced — CTAL)

✓ Test Manager
✓ Test Analyst
✓ Technical Test Analyst

✓ Test Automation
✓ Security Testing

3. Експерт (Expert — CTEL)

✓ Improving Test Process
✓ Test Management

ISTQB сертифікація
Скріншот станом на 06.03.18

Для складання іспиту базового рівня (Foundation ISTQB Level) як таких строгих офіційних вимог до досвіду роботи не пред’являється. Лише рекомендовано мати досвід роботи від пів року.

На іспит вищого рівня Advanced Level ISTQB вимагається практичний досвід роботи в якості QA не менше трьох років і наявність сертифіката базового рівня (Foundation ISTQB Level).

Іспит експертного рівня — окрім наявності відповідних сертифікатів попередніх рівнів, вимагає не менше 5 років досвіду роботи в якості QA, з них не менше 2 роки за спеціалізацією, за якою складається іспит.

Якщо Ви вже вирішили, що вам потрібен ISTQB сертифікат, то CTFL (Certified Tester Foundation Level) —це Ваш перший крок.

Що потрібно знати для іспиту?

Матеріал обов’язковий для засвоєння, складається з 6 основних розділів:

1. Основи тестування.
2. Місце тестування в життєвому циклі розробки ПЗ.
3. Статичні методи тестування.
4. Методи проектування тестів (тест дизайн).
5. Управління тестуванням.
6. Засоби підтримки тестування (Tools).

ISTQB підготовка до іспиту — це найвідповідальніша частина

Серед тих, хто наважився одержати свій ISTQB Сертифікат, основними питаннями залишаються:

Наскільки важко підготуватись до такого іспиту самостійно? Чи варто відвідувати платні курси?

Не важливо, який варіант підготовки оберете конкретно Ви, готуватись все ж доведеться старанно. Звичайно ж, щоби навчатись самому потрібно більше часу та наполегливості.

ISTQB матеріали для підготовки

Схема підготовки ISTQB в основному опирається на Збірник знань (Syllabi і Glossary), Правила іспитів , які застосовуються по всьому світу, Допоміжні матеріалами, доступні на багатьох мовах на офіційному і регіональних сайтах ISTQB. Так, поїхали:

Головне джерело інформації, яке має бути обов’язково прочитане, а для успішного складання іспиту ще й вивчено і зрозуміле ISTQB Syllabus, відповідно для кожного рівня свій Level Syllabus.

На офсайті ISTQB, в розділі «Downloads», доступний англомовний варіант конспекту . Переклад на російську доступний на регіональному російському сайті rstqb, в розділі «Матеріали».

Сам термін Syllabus означає «конспект» і мовить про те, що інформація там надана в дуже стислому вигляді. Для кращого розуміння (особливо, оновлень) слід використовувати додаткові матеріали по темі. Декотрі додаткові матеріали можна завантажити теж на офіційному сайті ISTQB, а деякі звісно потрібно буде погуглити.

Ще є багато книг, «заточених» спеціально для складання іспиту, в яких теми висвітлені більш детально. Якщо є час і бажання WELCOME.

Кілька найвідоміших з них:

  • Foundations of Software Testing: ISTQB Certification by Rex Black, Dorothy Graham, Erik Van Veenendaal
  • Software Testing: An ISTQB-ISEB Foundation Guide by Peter Morgan, Angelina Samaroo and Brian Hambling
  • ISTQB Foundation Exam Preparation Guide – Rex Black

Невід’ємним доповненням до ISTQB Syllabus є ISTQB Glossary of Testing Terms (глосарій термінів) які зустрічаються в тексті ISTQB Syllabus. У нас наприклад на основному курсі тестування по ньому навчаються студенти.

На початку кожного розділу у ISTQB Glossary вказуються терміни, які будуть вивчатися, і тлумачення яких необхідно знати (значення кожного використовуваного терміну можна знайти в глосарії). Знавці радять також відповідально підходити до вивчення термінів: наприклад, на іспиті може бути питання, де буде запропоновано вказати різницю між дефектом (defect), недоліком (fault), багом (bug), помилкою (error), прорахунком (mistake).

Глосарій, точнісінько так само, як і конспект ISTQB Syllabus, обов’язковий до прочитання, бо на іспиті зустрічаються питання, для відповіді на які необхідно знати точне тлумачення терміну.

Авторизовані тренінги дозволяють заощадити час підготовки до іспиту, але такі тренінги коштують додаткових грошей (близько 200 євро), а також не у всіх країнах є авторизовані тренери. А в Україні сама сертифікація ISTQB, курси-тренінги, як для області Східної Європи є досить дешевими. Відомо приїздять готуватися, здавати сертифікацію іноземці.

В Інтернеті можна знайти пробні варіанти екзаменаційних питань, є навіть спеціалізовані QUIZ мобільні додатки. Наприклад, за запитами «ISTQB Sample Question», «Foundation Level PRACTICE EXAM». Вони допомагають оцінити свої сили після основної підготовки, але питання на іспиті будуть складніші. Рівень питань на пробному і реальному іспиті дуже добре ілюструє картинка жарту підтверджена деякими учасниками екзаменування, які зазначають, що хоча на іспиті рівня CTFL на один тест може бути тільки одна правильних відповідей, але іноді трапляються такі тести, що відповіді бувають «правильні» і «ще більш правильніші відповіді». При цьому інші претенденти на сертифікат вважають, що підводних каменів немає, наданої вище інформації цілком достатньо для вдалого складання іспиту, без необхідності проходити додатковий курс. Просто деякі речі потрібно пам’ятати дуже точно.

Алгоритм отримання сертифікату складається з наступних кроків:

  1. Дізнатися де і коли поблизу відбудеться потрібний Вам екзамен.
  2. Зареєструватися на нього.
  3. Внести оплату за екзамен.
  4. Паралельно з пунктами 1-3 підготуватися, використовуючи всі наявні ресурси.
  5. Прийти на екзамен та скласти його.
  6. Дізнатися результати та при позитивному результаті – отримати сертифікат електронною поштою.

Складання іспиту та отримання результатів

Іспит рівня CTFL можна складати не тільки англійською, а й на будь-якій доступній національній мові. Поруч з англійською, німецькою, французькою, іспанською та голландською, російська мова також присутня в списку доступних мов, однак координатори наполегливо радять здавати іспит англійською, тому що:

  • час іспиту скорочено і дорівнює 1 годині (для неносіїв мови передбачено 25% подовження часу іспиту до 75 хвилин);
  • терміни ми вчимо на англійській і користуємося ними на англійський манер завжди. Більшість термінів не мають дослівного перекладу і можуть тільки заплутати.

Іспит містить 40 питань. Іспит може здаватися у 2-х форматах. Електронному і Друкованому (причому паперовий дешевший). Для успішного складання іспиту необхідно правильно відповісти не менш, ніж на 26 запитань (65%).

Орієнтовно, результат буде відомий через тиждень після здачі іспиту; він надсилається електронною поштою на адресу, яку Ви вказали при реєстрації. Паперовий сертифікат можна замовити, паперовий сертифікат ISTQB буде випущений і відправлений звичайною поштою протягом чотирьох тижнів з моменту складання/оплати іспиту.

За додаткову плату в 60 євро пропонують ознайомитися з тими питаннями, на які Ви відповіли неправильно, але тільки протягом 30 днів після іспиту.

З усіма деталями здачі ISTQB в Україні можнаознайомитися у розділі FAQ Ukrainian Software Qualification Вoard (USQB)

Поряд із ISTQB існують інші відомі і авторитетні організації, які проводять сертифікацію QA фахівців:

  • IIST Міжнародний інститут Тестування програмного забеспечення
  • CSTE Інститут забеспечення якості (QAI) — сертифікація від QA Global Institute, найбільш популярна в США.
  • ISEB Information Systems Examinations Board
  • BCS software testing certification — сертифікація у галузі тестування від Британського наукового співтовариства. Найбільш популярна у Великобританії, має кілька рівнів. Між ISTQB і BCS діє взаємне прийняття одна-одною сертифікації Foundation Level.
  • Сертифікати Project Managment
  • Scrum Master Certification

Вибір схеми сертифікації залежить від багатьох факторів, основним фактором є доступність (відсутність необхідності виїзду за межі своєї держави), вартість і авторитет сертифікаційного органу, сертифікат який вимагають на роботі/проекті.

Підсумок:

Чому слід включити здачу сертифікату ISTQB у свої життєві плани?

Знання — не вантаж за спиною носити. Чому б і ні? Сертифікат ISTQB має більше переваг, чим його відсутність. Поки що дійсний протягом всього життя. Невідомо як буде у майбутньому, говорять про перездачі кожних 5 років і краще застрибнути у й поїзд ISTQB сьогодні, аніж завтра.


А ще слід включити у плани Вебінар: ISTQB Foundation level certification: To pass or not to pass?

facebook-podii_1920x1080_piks_10.300x0.png.pagespeed.ce.iklkHjktXZ.png

Міні-курс: ISTQB. Test Design Techniques

Курси та події

Публікації

Відео