Fixed-Price чи Time & Materials: як вибрати модель співпраці

Fixed-Price чи Time & Materials: як вибрати модель співпраці

Модель Fixed-Price – це варіант співпраці, який передбачає, що замовник платитиме фіксовану ціну за виконання проєкту за годину. При підписанні договору має бути чіткий кошторис усіх робіт, який розраховується після загального аналізу проєкту і супутніх ризиків. Аналіз робіт і створення кошторису буде залежати від цілей і потреб проєкту. Тому важливо мати технічне завдання, яке може оцінити команда девелоперів.

Переваги моделі Fixed-Price:

+ Чітко визначені терміни виконання проєкту. Якщо розробники будуть знати точні цілі та складності проєкту, вони зможуть розрахувати детальний план і терміни виконання.

+ Прогнозовані результати та менше ризиків. Перед підписанням контракту обговорюється всі етапи, специфіки, технології та контроль розробки.

+ Точне розуміння, скільки необхідно буде витратити на розробку. Якщо є чітке уявлення кінцевого продукту, значить буде простіше розрахувати вартість на технології, терміни та інші ресурси проєкту.

Недоліки моделі Fixed-Price:

- Можливі доопрацювання. Подібні ситуації можуть статися через помилки, неточності або старіння рішень, а значить компанії необхідно буде виділити додаткові суми на доопрацювання.

- Можливі непорозуміння. Між клієнтом і командою можуть виникнути непорозуміння в процесі розробки. В результаті, клієнт може отримати продукт, який не виправдовує його очікування.

- Можливе довге планування. Щоб отримати точний план розробки, перед цим необхідно підготувати точне технічне завдання, розробити дизайн, оцінити і узгодити перше і друге, а тільки потім вже можна буде зайнятися розробкою.

- Можливі зміни на ринку. При створенні технічного завдання клієнти орієнтуються на той ринок, який є в той період. По закінченню розробки проєкту, ринок може відрізнятися від очікувань, а значить буде необхідність допрацьовувати ПЗ.

Часто Fixed-Price проєкти потребують внесення змін у процесі створення продукту і їх не варто боятись. Варто навчитись їх правильно менеджити.

Реєструйся на вебінар Change management in fixed-price projects та впроваджуй успішний процес управління змінами на fixed-price проєктах.

change_management_in_fixed-price_projects_1.300x0.jpeg.pagespeed.ce.A0iuM-uSUg.jpg

Коли варто вибрати модель Fixed-Price?

Ця модель підходить компаніям з невеликими проєктами й обмеженнями в бюджеті та можливостях. Також моделлю Fixed-Price цікавляться компанії з мінімально життєздатним продуктом. Тут важливо мати точні вимоги, інакше можна отримати не той результат.

Модель Time & Materials

Передбачає періодичну оплату тільки за виконані роботи. Для досягнення бажаного результату в процесі розробки беруть участь команда девелоперів і сам клієнт.

Переваги моделі Time & Materials

+ Гнучкі умови. Вся робота розподіляється на етапи, після закінчення яких замовник перевіряє виконану роботу і вносить зміни при необхідності.

+ Можливість швидко почати роботу над проєктом. У цій моделі не витрачається багато часу на підготовку, що добре для компаній, які цінують свій час.

+ Погодинна оплата. Замовник платить за години, які були витрачені на розробку продукту. Зазвичай все це обговорюється до підписання договору та чітко прописується сума погодинної оплати. Всі оплати відбуваються тільки після виконання робіт. Іноді клієнти вносять частковий аванс для гарантії.

+ Якість ПЗ. На певних етапах команда тестує продукт і вносить всі необхідні зміни для його поліпшення – а клієнт отримує якісніший продукт, який відповідає його очікуванням.

+ Відкритість і висока залученість в процеси. Замовник краще відстежує процес розробки, частіше спілкується з розробниками, а значить в курсі всього, що відбувається в певний момент і може вносити свої правки вчасно та без зайвих нервів.

Недоліки моделі Time & Materials

- Не завжди відомо, коли закінчиться проєкт. Будь-які правки, додаткове тестування можуть вплинути на час закінчення розробки.

- Неточний бюджет. У замовника не буде конкретної ціни, яку він має заплатити за створення продукту, а буде лише приблизна вартість проєкту. В такому випадку, він має бути готовим до будь-яких змін. І чим більше у нього виникатиме потреб, тим більше буде коштувати проєкт.

Коли варто вибрати модель Time & Materials?

Для довгострокових проєктів, проєктів з вимогами, які будуть змінюватися. Також цю модель обирають, коли немає певного обсягу робіт і необхідна гнучкість в процесах розробки.

Щоб вибрати найбільш відповідну модель співпраці, замовнику варто оцінити всі свої можливості та потреби, враховувати бюджет і бажаний рівень контролю над проєктом.

Джерело

Реєструйся на вебінар Change management in fixed-price projects та впроваджуй успішний процес управління змінами на fixed-price проєктах.

change_management_in_fixed-price_projects_1.300x0.jpeg.pagespeed.ce.A0iuM-uSUg.jpg

Курси та події

Публікації

Відео