Олексій Остапов

  • 13+ years in IT
  • 7+ years as QA trainer
  • 4+ years as test lead
  • ISTQB ATM + ATTA
  • Test automation engineer

Веде блог https://qamania.org

Події спікера:
Вебінар: Python routine automation. Basic tricks in practice (11 серпня 2021)
Курс: Python Basics and routine automation (30 серпня 2021)

Як ти вирішив стати тест-інженером?

Це сталось випадково. Я навчався в Київському авіаційному на факультеті "Комп'ютерні системи та мережі", шукав роботу після 2 курсу. Подав резюме на програміста в Infopulse, але мене взяли тестувальником. І з того часу вже 13 років я досі там працюю.

Як ти просувався по кар'єрних сходах?

Зараз я Test Lead, у мене є своя команда, веду курси в КПІ, займаюсь тестуванням автоматизації, навантаження та іншими видами.

Кар'єра розвивалась покроково, як книжка пише: прийшов як Trainee, потім став Junior-oм, потім Middle-ом. Був ним досить довго. Та одного дня прокинувся і зрозумів – готовий. Я став Senior-ом, здавши сертифікати. Але за деякий час моя планка піднялася і я став Lead-ом. Хотів мати більше впливу на якість продукту, а для цього треба керувати командою.

Як ти став спікером, викладачем, як прийшов до цього?

Знову ж таки випадково.

Коли я почав працювати в Infopulse, пройшов там перші курси тестування. Тоді не було їх стільки, як зараз, я й про тестування до того моменту не чув. Курс мені дуже сподобався, він тривав два тижні, і після нього я почав працювати. А через кілька років та сама викладачка запропонувала мені підготувати одну лекцію для Bionic university. Я підготував, а потім ще одну і ще, а потім цілий курс провів по тестуванню, а потім сам новий курс розробив і його прочитав. Потім цей університет закрився, і я почав викладати в КПІ.

І так вже з 2013 року я займаюсь цією діяльністю.

Що тобі дає викладання?

По-перше, це можливість спілкуватися з людьми. Раніше я не міг і не хотів виступати на сцені, зв'язати два слова докупи для мене було складно. У мене був страх сцени, коли заїкаєшся, забуваєш слова, стаєш весь червоний, просто жах. І перша моя лекція такою і була.

Але чим більше ти викладаєш, публічно виступаєш – тим легше тобі це дається.

Це можливість виступати, імпровізувати, позбуватись цих страхів.

По-друге, викладання прокачує скіли. Ти ж ніби і готуєшся до лекції, але завжди студент може поставити питання, до якого ти не готовий.

Тому я багато читаю, шукаю та структурую інформацію, сам готую запитання, які можуть виникнути, і даю на них відповіді. І я конкретно прокачую свої знання і навички пошуку, вчуся чомусь новому.

Ми зачепили тему страхів у викладанні. Чи були у тебе ще якісь, окрім страху сцени?

Синдром самозванця. Коли виходиш на кафедру і розумієш, що ти не найрозумніший тут, і в тебе тикатимуть пальцем. Але я переборюю це тим, що якби я був такий поганий, то мене б не запрошували на конференції, проводити курси та навчати інших.

І навіть якщо мені кажуть, що я в чомусь не правий – я вмію визнавати свої помилки.

Чи було протягом твого викладання щось, що дуже запам'яталось, смішне чи дивне, якийсь казус?

Мені запам'яталось те, як ми з колегами вивчали різні викладацькі техніки, щоб зробити наші лекції цікавішими. І одним із таких прийомів є перше знайомство, коли люди розповідають про себе по колу. Я помітив, що коли ти виступаєш першим і говориш якусь шаблонну річ ( мене звати...я люблю…), всі наступні учасники починають повторювати за тобою по шаблону. Це виходить доволі кумедно.

Або коли одна людина має захищати проект, який готувала група. І вона завжди трохи боїться це робити.

Які поради можеш дати початківцям, тим, хто вагається?

Це має подобатися. Будь-яка робота має приносити задоволення. Мене пре тестувати, пре розказувати про тестування. Тому я беру участь в конференціях, івентах, ми з колегами ведемо блог QAmania, де розповідаємо про тестування.

В ІТ треба йти не тому, що це ІТ, а тому, що це подобається. Інакше успіху ви не досягнете.

Що тебе надихає, мотивує?

Мене надихає дізнаватися щось нове. Деякою мірою, тестування – це рутина, і якщо не шукати чогось нового, можна деградувати. Тому я думаю, якщо можна щось автоматизувати в роботі – я шукаю, як це зробити, вчу мову програмування, читаю, як краще.

Завжди мотивує прогрес.

Чим захоплюєшся, крім роботи?

Я дуже люблю кататись на велосипеді. Ми з друзями часто беремо участь в перегонах. Люблю ходити в походи.

А ще – комп'ютерні ігри. Я люблю грати і ніколи не буду для цього старий.

Про що ти мрієш?

Важко виділити щось одне. Якщо глобально, то, мабуть, більше насолоджуватись життям. Більше часу проводити з сім'єю та друзями. Менше працювати, більше заробляти. І це не концепція ліні, а концепція робити свою роботу швидко та якісно.
Буду працювати над цим.