Діана Кобилюх: Про ідеального QA аналітика, курси, таємні вакансії на тестувальника і типи мотивацій

QA Analyst at QArtrock

— Досвід у ІТ: понад 5 років;

— Досягнення: 9 успішно завершених проектів

— Успішно самостійно пройдена сертифікація ISTQB foundation

Про роботу QA тестувальника

Насправді, у ІТ галузі є певне недооцінення роботи QA, тому що багато хто, хто планує завершити QA курси не розуміє: Як процес тестування працює з середини? І як саме ми тестуємо продукт?

Робота QA чи QA Analyst -а — це робота з процесами, людьми, ризиками та програмним забезпеченням. І цей порядок не випадковий 🙂 Мені цікаво розуміти весь круговорот і правильно вибирати стратегію тестування.

Моя думка:

— При хорошому підході тестування — це дуже важка, але креативна праця.

— При лінивому підході тестування — це просто клікання по клавіатурі.

Є дуже багато смішних і сумних історій, шкода трішки NDA (non-disclosure agreement, договір-згода про нерозголошення) забороняє мені говорити про те, що відбувається і відбувалося на деяких проектах.

Теорія vs практика на курсах QA

Теорія іноді нудна, а іноді незрозуміла. А буває вона і нудна, і незрозуміла одночасно. Й зовсім не потрібна. А буває потрібна, навіть ДУЖЕ потрібна.

Як людина, яка вважаю справді любить свою роботу, думаю можу розповісти цікаво і описово про теорію тестування. Принаймні стараюсь саме так робити.

— Викладання тестуванню суттєво відрізняється від тестування, як роботи QA!

Для мене викладання це спосіб переключити фокус. Крім того, є багато речей, котрі з висоти свого досвіду сприймаю належним чином, тому що я до них звикла. А коли студенти дають цікаві питання, я можу подивитись на ці речі зовсім під іншим кутом.

Я рада, наші групи Практичного Курсу Тестування складаються зі студентів, які знають чому вони прийшли на заняття. У зв’язку з цим результати роботи видно надзвичайно швидко.

Окремий кайф — отримувати повідомлення від студентів про їх успішне проходження співбесід по працевлаштуванню 🙂

Курс тестування викладачем якого я є — більше Практичний, аніж Теоретичний (див. з назви, усе вірно). Для незнайомої з ІТ галуззю особи буде дуже багато невідомих термінів. У цьому не має нічого страшного. Часто навіть серед досвідчених спеціалістів немає згоди, як однозначно трактувати той чи інший вузькоспеціалізований термін.

Я працювала у багатьох компаніях і можу з досвіду сказати, що навіть такий термін як регресійне тестування (regression testing) дуже часто розробники, а то й тестувальники розуміють по-різному.

Теорія у нас викладається на початку, а власне як саме використовувати цю теорію на практиці — цьому присвячена більша частина курсу тестування, є окрема опція тестування заради практики QACoworking

Ідеальний учасник курсів для мене

Зрозуміло Курси Тестування дають лише основу. Час потрібен не лише на курси (з 19-ої по 22-гу тричі на тиждень, що вже доволі багато). Студентам потрібно буде також знаходити час ще й на самостійне вивчення дисципліни. Оскільки потрапити у нову галузь складно. Доведеться робити, те чого ніколи не робив, щоб досягти того, чого ніколи не мав. Наприклад, читати англійською.

 Англійська Мова не є основним критерієм відбору на курси.

Але варто розуміти, що навіть маючи англійську розмовного рівня, все одно її потрібно планомірно постійно підвищувати. Без знання англійської мови буде важко, але як будь-яке уміння, це тренується. Якщо бажання немає — не буде роботи.

Студент має розуміти для чого він прийшов на курси і чого хоче досягнути. Це як гра в шахи. Можна знати як ходять всі фігури, але без самостійної практики майстерності не буде.

Тестувальник з обов’язками бізнес-аналітика — хто це?

QA тестувальник тестує і забезпечує якість. Інформує про стан системи всіх зацікавлених персон і контролює якість упродовж всього періоду розробки. А інколи навіть і після розробки програмного продукту.

QA аналітик на відміну від звичайного QA — працює ширше з вимогами і документацією. Зараз надзвичайно розповсюджений тип розробки Agile, який говорить, що документації потрібно стільки, скільки достатньо для команди, щоб розуміти проект.

У нас в Україні багато аутсорсингових проектів грішать тим, що не мають документації і це створює масу проблем у майбутньому, аж до того, що проект може просто провалитись.

QA аналітик — саме та людина, яка надає проектну документацію тоді, коли вона потрібна. Адже інколи обширна документація на проекті створює більше проблем, ніж її відсутність. При створенні документації QA аналітик розуміє, яка документація потрібна й на якому рівні.

Також QA аналітик більше працює з техніками тест-дизайну. Він знає як за мінімальну кількість часу, ресурсів, зусиль протестувати максимум того, що девелопери сотворили.

Ідеальний тестувальник

Доволі часто тестувальником беруть людину, яка просто добре знає галузь, у якій вона буде тестувати. Тому що неможливо тестувати продукт, не розуміючи глибинно його бізнес цілей. Кожен проект короткотривалий чи довготривалий — це занурення себе у іншу галузь.

Люди, які мають хорошу економічну або медичну освіту, мають дещо більші шанси потрапити на проект пов’язаний з їхньою попередньою роботою. Вони знають специфіку галузі й тому можуть легко знайти ті баги, які не знайдуть незнайомі з галуззю люди. На кожному новому проекті окрім комп’ютерних термінів QA Analyst вивчає ще й новий фах.

Щоб вполювати слона, треба стати слоном. Думати, як слон. Так само й у тестування.

Мета тестувальника — знайти баг до того, як його знайде користувач. Отже, йому треба стати тією людиною кінцевим користувачем. Думати, як справжній користувач юзер.

Наприклад, бухгалтери можуть ввести дані з клавіатури набагато швидше, ніж звичайні користувачі. А швидкий ввід інформації теж, уявіть, може спричинити баг! Не бухгалтерові такий баг віднайти важко.

Перспективи

Відвідувати Курси Тестування — означає потроху занурюватись у ІТ -шне середовище. І знаходити людей зі свого професійного середовища для обміну думками. Деякі класні компанії не відкривають вакансії на широкий загал. Це логічно, адже за день може прийти 200 різних резюме. Співбесідувати і відбирати їх займає багато часу, а цього часу у компанії немає.

Тому дуже часто такі компанії свого QA-а шукають по рекомендаціях з курсів, від знайомих, з коворкінгу. Шукають по рекомендаціях з галузевих заходів, тренінгів, семінарів. Якщо ти цікавишся галуззю і активно себе проявляєш — люди розуміють, що ти виконуватимеш свою роботу на 1110%. Адже вмотивований Junior QA іноді краще робить свою роботу, ніж хороший Middle.

Ми всі ходимо на роботу заробити грошей, і мотивація піти в галузь, бо вона високооплачувана — це не погана мотивація для сучасного світу. Погано тільки, коли це єдина мотивація. Вмотивована людина досягне більшого у будь-якій професії, ніж та яка йде лише заради матеріальної винагороди.

Бажаю Успіхів !!!

Інтер’ю записала Автор Блогу Таню відійди від Вогню — Шевченко Таня. Дякуємо сердечно Тані.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X