Столлман - батько "Вільного Програмного Забезпечення".

19.12.2016

Новий герой ‪#‎OneManHistory‬ - батько "Вільного Програмного Забезпечення"

Слава Столлмана походить від GNU Project, який він заснував для розробки безкоштовної операційної системи, і за це його вважають батьком вільного програмного забезпечення. Його «серйозна біографія» говорить: «Платне програмне забезпечення залишає людей безпомічними і змушує сумніватись, забороняючи їм ділитись і змінювати його. Вільна операційна система є основою для того, щоб люди могли вільно користуватись комп’ютерами».

Столлман, який любить, коли його називають rms, почав займатися хакерством в МТІ. Він працював штатним хакером на проекті Emacs і інших. Він критично відносився до обмеженого доступу до лабораторії. Коли була встановлена система парольного захисту, Столлман зламав її, онулив паролі і розіслав користувачам листи про відмову системи. 

Хрестовий похід Столлмана в ім’я вільного програмного забезпечення почався через принтер. В лабораторії МТІ йому і іншим «хакерам» було дозволено змінювати код принтерів для того, щоб вони видавали зрозумілі повідомлення про помилки. Проте, прибув новий принтер, в якому їм було заборонено що-небудь змінювати. Він знаходився далеко від лабораторії і відсутність повідомлень викликало незручність. Саме в цей момент він «переконався в тому, ПЗ повинне бути вільним».

Натхненний цим, він почав працювати над GNU. Столлман написав реферат «The GNU Project», в якому він вибрав роботу над операційною системою, тому що це основа, «ключове програмне забезпечення для використання комп’ютера». В той момент версія операційної системи GNU/Linux використовувала ядро Linux почате Торвальдсом. Операційна система GNU розповсюджується під ліцензією «авторського лева», яка використовує авторське право, що дозволяє користувачам використовувати, змінювати, копіювати і поширювати програмне забезпечення.

Життя Столлмана продовжує крутитись навколо просування ідеї вільного програмного забезпечення. Він працює проти таких рухів, як Digital Rights Media (чи як він любить його називати — Digital Restrictions Management), за допомогою таких організацій, як Free Software Foundation і League of Programming Freedom. За свою роботу він здобув велику впізнаваність, а також нагороди, стипендії і чотири почесні докторські ступеня.