Розвиток м’яких навичок

01.06.2017

Оля Пашко: сертифікований андрагог (вчитель дорослих)тренер (Федеральна Академія Управління Австрії, семінар освіти дорослих Швейцарії)

  • коуч ANSE (Асоціація  національних супервізійних організацій Європи)
  • співпрацювала у проектах розвитку USІAD (USA), DFID (GB), SIDA (SE), CIDA (CDN), NAFE (NL), GIZ (DFR), Шведський інститут менеджменту при Стокгольмській школі економіки
  • стажувалася у Michigan Ross Schoоl of Business (USA), Kellogg Business School (USA), Carlson School of Management University of Minnesota (USA), Крайова школа адміністрації публічної (PL), North London University (GB)
  • 20 років працює у сфері навчання дорослих із розвитку «м’яких» навичок в Україні, Білорусії, Молдові
  • 7 років управлінського досвіду
  • 5 років досвіду системним програмістом
  • Автор посібника «Навчання дорослих: виклики, специфіка, інтерактивні методи»

 

Що таке м’які навички?

Ми як homo sapiens можемо розвиватися у трьох основних компетентнісних напрямках:

  • вузько фахові компетенції – або «Хард»-навички – це те, чому нас вчать у ВУЗах, наприклад програмування, англійська мова, математика, економіка, філологія, медицина і  т. д –  спеціалізовані знання і вміння які вимагаються у певних професіях;
  • особистісні компетенції – це те, як ми приймаємо рішення, як ми організовуємо свою діяльність, як ми будуємо логіку своєї діяльності, як ми поводимось з часом, критичне мислення;
  • і третій  – це   так звані соціальні компетенції. Туди входить вміння комунікувати, вміння поводитись з конфліктами, вміння та здатність працювати у групах/командах, також знання людської природи і поводження з людьми.

    Якщо та частина що стосується «Хард» компетенцій покривається освітніми програмами різних рівнів (якість програм виносимо за дужки (С)О.Пашко), то вміння і навички, які належать  до особистісних і соціальних компетенцій або софт скілс (soft skills)  не представлені у базових навчальних програмах: ні у шкільній, ні у вищій освітніх програмах. Лише зараз шкільна реформа намагається врахувати цей напрямок. Доводиться вирулювати самим з більшим або меншим успіхом

    Останнім часом  софт скілс покриваються через тренінги і корпоративні навчання.

Яка користь від розвитку м’яких навичок, кому вони потрібні та чи потрібні в принципі?

Розвинені м’які навички потрібні у кожній професії, де обов’язки передбачають розв’язання комплексних проблем у співпраці та колаборації з іншими людьми.

Результативно спілкуватися, вирішувати розбіжності інтересів, координувати свою роботу з колегами чи з замовниками – є  вагомою часткою  робочих завдань багатьох професій.

Якщо взяти ті галузі в яких працюють проектним підходом, то є статистика, що в основному проекти провалюються або  частково не досягають успіху через слабку складову софт компетенцій. Також є гарвардське дослідження, яке говорить, що професійне ствердження на 85% залежить від м’яких навичок (soft skills) і тільки на 15% від вузько фахових компетенцій (hard skills), особливо у менеджерській  та проектній діяльності.

Що входить у софт скілс?

   Є  різні переліки  цих навичок і вони на 90% ідентичні. Можна навести, наприклад, ТОП -10 навичок критичних для тих хто отримав нову роботу в компанії. (Research: Soft Skills that Differentiate the Best Candidates, M. Roberts, 2016):

  Або, наприклад, перелік найбільш затребуваних  зараз навичок за версією Давоського економічного форуму 2017:

Як розвивати м’які навички?

    М’які навички (soft skills) – це навички, які  так чи інакше  стосуються розв’язання проблем та взаємодії між людьми. Це означає, що найкращий спосіб їх розвивати чи вдосконалювати у групах людей (як тренінгові групи, навчальні групи, коучінгові програми) з відповідними програмами.  Стати активними учасниками такого навчання,  де помилки у вправлянні  цих  навичок є безпечнішими (ніж у професійній діяльності: наприклад провал в переговорах, недотримання термінів виконання, конфлікт з колегами), а потім  впевненіше застосовувати  апробовані вміння у реальних ситуаціях.

Ось таким чином проходили навчання soft skills із студентами курсу Тестування Програмного Забезпечення Quality Assurance Group

Більше фото переглядайте на сторінці нашої групи у фб: https://www.facebook.com/QualityAssuranceGroup/

На скільки важливим є розвиток мяких навичок для спеціалістів ІТ галузі?

    Оскільки продукти ІТ галузі все більше персоналізуються, то спеціалістам потрібно якомога краще розуміти запити та вимоги клієнта для цих продуктів,  а також взаємодіяти у проектах. Тому, тут критично важливі навички, які стосуються збору та погодження інформації для  відтворення у програмних продуктах,  що визначає успішність ІТ проектів в цілому (статистика наводилась вище) Наприклад затребуваною є  навчальна програма для ІТ – «Методи збору та витягування інформації для BA,QA, на основі BABOOK2.0»

   І взагалі, ІТ галузь працює проектним способом. А проектний підхід передбачає високу самооганізованість та тісну взаємодію між учасниками проекту.

P.S. Стаття також опублікована на сторінках нашого щоденного журналу http://www.quality-assurance-group.com/olga-pashko-rozvyvajte-myaki-navychky/