Постановка цілі за системою SMART

16.12.2016

Вас часто мучать сумніви з приводу поставленого завдання? Просто просмартуйте проблему. Багато нюансів стануть більш простими і зрозумілими. У цій статті ви з’ясуєте, як визначати цілі за правилами SMART.

Абревіатура SMART включає в себе пять принципів:

1. Specific, перекладається як «конкретна»

Це означає, що поставлене бажання повинне бути чітким. Наприклад, зайнятись спортом – ціль неконкретна. Відвідувати фітнес-зал по вівторках і п’ятницях, відвідувати басейн по середах і неділях – конкретна ціль. Краще, якщо ціль буде позитивною. Відмовитись від солодкого – це не позитивна ціль. Скинути вагу до 50 кг – це позитивна ціль.

2. Measurable означає «вимірювана»

Ви повинні поставити перед собою таку ціль, яка буде мати вимірювані результати. Вивчити китайську мову – це невимірювана ціль. Вивчити 20 тис. китайських ієрогліфів – це вимірювана ціль.

Якщо вам тяжко виміряти результат, то постарайтесь позбутися висловів, на кшталт, «Я зможу зрозуміти по внутрішніх відчуттях». Відчуття стосуються суб’єктивної групи, і ви не можете адекватно оцінити отримані результати. У випадку, коли ви не можете конкретизувати ціль, використайте шкалу, наприклад, від 1 до 5. Оцініть бажаний результат: хочу знати китайську на тверду 4. І визначте критерії цієї оцінки – підтримання бесіди із іноземцем на туристичні теми, читання художніх книг без допомоги словника і т.д.

3. Achievable - «досяжна»

У вас повинні бути всі необхідні ресурси для досягнення цілі. Або ви повинні знати, що точно зможете отримати ці ресурси.

4. Realistiс перекладається «реалістична»

Оцініть власні можливості. Що ви вже вмієте з того, що допоможе вам у вирішенні завдання? Що вам необхідно придбати? Окрім цього, поставлена ціль не повинна суперечити вашій життєвій позиції чи принципам. Наприклад, якщо ви вирішили стати «жайворонком» і прокидатись зранку раніше, ніж зазвичай, то вам доведеться і лягати спати раніше, ніж зазвичай. На противагу, вам грозить недосип зі всіма його наслідками.

5. Timed означає «визначена по часу»

Зазначте терміни, за які ви плануєте досягнути цілі. Коли ви хочете добитись свого? За декілька днів, місяців, років? Невизначена ціль – це нездійсненна мрія.

В якості доповнення визначте екологічність поставленої цілі. Чи не зашкодить вона оточуючим? Яким буде їх відношення? Як невдоволення інших відобразиться на вашому шляху досягнення даної цілі?

Після проведення технології SMART зробіть перші прості кроки назустріч до вашої цілі. Здійсніть їх вже сьогодні!