Пол Ален - недооцінений мільярдер

19.12.2016

Пол Ален — величний провидець із Microsoft. Саме так називають аналітики одного із засновників могутньої Microsoft Corp. І говорять вони зовсім не про Біла Гейтса. Пол Ален довгий час знаходився в тіні свого більш підприємливого шкільного товариша, за останні декілька років здійснив багато великих фінансових операцій, які залучили увагу американської інформаційної індустрії. Тим не менш, ще зовсім недавно комп’ютерна спільнота була дещо інакшої думки щодо цього мільярдера. У 80-х у ньому бачили скоріш екстравагантного плейбоя (який нажив мільярдні статки на справі, від якої він давно вже відійшов), ніж талановитого спеціаліста. Як пояснити дії Алена, коли, покинувши Microsoft, він розробляє воістину безцінні акції своєї 36-% долі в компанії, хаотично скуповуючи маленькі і середні технологічні фірми? На ці питання може бути тільки дві відповіді: або Пол Ален — геній, або він — бездарний дурень. Хоча є і третій варіант, у минулому вперто мусований ЗМІ: талановитий невдаха, обділений діловою хваткою, — але це помилкове твердження. В зв’язку із останніми подіями, багато хто бачив у його інвестиційних діях підступний план. Наскільки ці домисли виявляться правильними і як стратегія буде реалізована на практиці зможе показати тільки майбутнє.

Які ж секрети успіху відкрив для себе Пол Ален?

Секрети успіху Пола Алена

В той час коли в глибинах Vulcan Ventures назрівають грандіозні плани, команда Пола Алена розробляє складні, багатоходові стратегії. Стиль його управління дійсно суттєво відрізняється від дещо прямолінійної і впертої манери Гейтса. Деякі спостерігачі вважають, що і сам Білл став частиною «плану». Адже фактично Microsoft — це лише пройдений етап венчурного капіталіста із Сієтлу. Проти подібної стратегії безсильні будь-які методи, які застосовуються у американському суді сьогодні, з метою приборкати «Редмондський трест». Пол ніколи відкрито не нав’язував конкретних рішень керівництву придбаних компаній. «Невичерпний і спокійний капітал» — так характеризує свої стосунки з Vulcan Вільям МакКірнан, засновник Beyond.com і CyberSource. Йому навіть «дозволено» тримати 30% акцій кожного із підприємств. Управління же 120 фірмами, акції яких зберігаються у фондах мільярдера, здійснюється за допомогою особистих візитів Пола, під час яких він пояснює своє бачення і стратегію розвитку безпосередньому керівництву.

Як говорить Майкл Ягімен, один із радників мільярдера: «Він не заглядає за поворот. Він бачить наскрізь». Не дивлячись на можливу безсистемність вкладень, у Алена ще на початку 90-х народилась концепція заплутаного в тенетах світу (Wired world), і він із завидною завзятістю реалізовує її по сьогодні.

Що чекає нас в не зовсім віддаленому майбутньому? Чи судилось американцям одного дня прокинутись у «мережевому світі» Пола Алена і зрозуміти, що їх «заплутали» проводами високошвидкісних комунікацій? Можливо. Але не варто розглядати в цьому тільки погане. У будь-якому випадку, ми вже декілька років живемо у світі майже «по Microsoft», прихильники яблучних комп’ютерів — в світі «по Джобсу», а англійські обивателі «заплутались в тенетах» Руперта Мердока.